NEWSY


Wizyta misjonarza!
2010-09-17 08:43:31
16 września 2010 roku- dzień jak co dzień w Zespole Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego odbywały się lekcje. Ku ogromnemu zaskoczeniu uczniów klasę III LO na lekcji religii odwiedził gość zasługujący na szczególną uwagę. Był to Ojciec Marek Krupa, który od 15lat pracuje na misjach w Boliwii. Wyjechał bezpośrednio po ukończeniu franciszkańskiego seminarium duchownego w Krakowie i po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1989roku. Był On uczniem tej szkoły. Uczęszczał do technikum elektrycznego w latach 1978-1983. Pochodził z Przeworska jego rodzinne korzenie sięgają również Krzeczowic, skąd pochodzą jego rodzice. Dowiedzieliśmy się od Niego wielu ciekawych rzeczy. Ojciec chętnie opowiadał nam jak wygląda praca i życie w Boliwii.W naszej 60-tysięcznej parafii w Santa Cruz pracuje trzech kapłanów. Zajmują się organizacją życia liturgicznego. Prowadzą katechizację, przygotowują do przyjęcia sakramentów, kształcą formatorów życia religijnego, są wykładowcami w szkołach. Budują domy zakonne, kaplice i szpitale, gdzie pomagają ludziom cierpiącym na tropikalne choroby. W Jego diecezji jest dziesięć parafii, w których nie ma ani jednego kapłana.
Jeżeli chodzi o posiłki to na pewno bardzo różnią się od jedzenia w Polsce. Ojciec Marek jadł zrobioną przez mieszkańców Boliwii zupę z węża lub piranii. Smaczną przekąską Boliwijczyków są larwy żyjące w korze starych drzew, które pieczone są na ognisku.
Kąpiel odbywa się w pobliskich rzekach, w których woda jest zanieczyszczona.
Ulubioną rozrywką mieszkańców jest gra w piłkę nożną.
Ojciec Marek przywiózł ze sobą drewniany różaniec wyrzeźbiony ręcznie oraz stułę zrobioną z roślin rosnących w kraju. Opowieściom Ojca Marka towarzyszyła tamtejsza muzyka (spokojna, można było wyróżnić dźwięki bębnów). Uczniowie serdecznie podziękowali Ojcu Markowi za przybycie i miłe odwiedziny. Całe spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą.
Na pewno ta lekcja religii bardzo niezwykła pozostanie na długo w naszej pamięci.

Justyna Piejko